Jaanuarijämm Moostes

Jaanuariämm Moostes on avatud igale huvilisele, kel hea pillimänguoskus tagataskus. Jämmi päevakava tagab selle, et tegevust oleks igal mängijal igasuguse pilliga, olgu nendeks siis kromaatilised pillid või diatoonilised rahvapillid. Kasuks tulevad nii kõrva järgi mängimise kui noodilugemisoskus. Nagu iga jämmiga harjunud muusik teab, on vahel hea teada ette, mis jämmimisele tuleb, ent kasutades oma kogenud muusikukõrva, saab hakkama ka ilma igasuguse ettevalmistuseta - lugusid jämmitakse pikalt ja mõnuga. Jämmiks ettevalmistumine on iga üksikmuusiku enda sisemine asi :) Neile, kes soovivad Moostes toimuvaks jämmiks ette valmistuda, on loodud siinne repertuaarikogumik

Mis on jämm?

Iga muusik, kes on elus kordki jämmil osalenud, teab, millega tegu. Ilma sõnadessegi panemata. Ent võtame appi targad sõnastajad.

Õigekeelsussõnaraamat ütleb, et:

JÄMM on improviseeritud ühismusitseerimine; pidu, oleng

Wikipeedia annab teada, et:

Jämm on suhteliselt mitteametlik muusikasündmus, protsess või tegevus, kus muusikud, tavaliselt instrumentalistid (pillimehed), mängivad improviseeritud soolosid ja saatepartiisid kokkulepitud palade ja nende harmooniajärgnevuste peale. Jämmima tähendab seega improviseerima (koha peal looma) ilma eelneva põhjaliku ettevalmistuseta või eelnevalt kindlaksmääratud seadeteta. Jämm on lihtsalt sotsiaalse koosviibimise ja kogukonnapraktika. Jämmid võivad põhineda olemasolevatel paladel või vormidel, need võivad põhineda nt ühe jämmija soovitatud harmooniajärgnevusel või olla täiesti improvisatsioonilised ehk siin-ja-praegu loodud. Jämmid võivad ulatuda asjaarmastajate avatud koosviibimistest õhtuteni, kus jämmi võõrustaja tegutseb "väravavahina", tagamaks, et koosmängu astuvad ainult sobiva tasemega mängijad, kuni professionaalide keerukate improviseeritud salvestussessioonideni, mis on mõeldud levitamiseks otse raadios või teleris või monteeritud ja üldsusele avaldatud.

Moostes toimuv jämm ühendab endas eesti pärimuse, kaasaegse uudisloomingu, kergema popi ja välismaised hitid ning igas vanuses igasuguse elementaarse mängutasemega huvilised. Eesmärgil, et igaühel oleks mõnus ja turvaline kaasa teha.

Jämmi eesmärgiks on:

* õppida jämmimise kultuuri läbi praktika

* teravdada oma muusikakõrva

* suhelda muusika kaudu

* õppida hulgaliselt uut ühist repertuaari

* leida endale uusi muusikatutvusi

* ühendada nii lapsed, kui täiskasvanud pillimehed üheks suureks muusikapereks

* õppida ühise eesmärgi nimel andma oma panust koostehtavasse

* väärtustada rahvapärast muuusikategemist ja meie oma pärimust ning teha seda teadvustades, et laval esinemise kõrval elab ka muu muusikategemine - lihtsalt enda ja oma sõprade jaoks